PHP 6.0 to nowy czarny?

9
cze/09
6

image

PHP nie jest Cool. Gdyby kosmici przypadkiem trafili na listę blogów PHP, mogliby dojść do wniosku, że PHP jest wynalazkiem tworzonym przez rzeszę ludności Ziemi tylko po to, by móc go nienawidzić.

PHP 6.0

Na horyzoncie widać już wersję 6.0, która miała dodać tylko natywną obsługę Unicode, a wygląda na to, że doczekamy się jednak czegoś więcej. php|tek stał się okazją do spotkania developerów PHP z programistami popularnych bibliotek co zaowocowało nowymi propozycjami zmian dla wersji 6. Prawdziwej rewolucji i przypieczętowania zmian z gałęzi 5.x. Moim zdaniem najciekawsze punkty notatek tych rozmów to:

 • magiczna metoda „__cast”, która miała by obsłużyć rzutowanie na wszystkie dostępne podstawowe typy, podobnie jak „__toString” dla stringów,
 • obiekty „ArrayAccess” obsługiwane w funkcjach przyjmujących klasyczne tablice,
 • wykorzystywane nazwy z rozróżnieniem dużych i małych liter,
 • gettery i settery w stylu C# pozwalające przeładowywać zapis i odczyt atrybutów obiektu,
 • wykorzystanie zwracanej wartości funkcji jako zwykłej zmiennej przy jej wywołaniu, np. „$a = getFoo()[2];”.

Patrząc na rozmach proponowanych zmian jak i na fakt cichego zaproponowania przestrzenii nazw „PHP” można mieć nadzieję na naprawdę rewolucyjne podejście do wydania 6.0. PHP to nowy czarny?

Otagowane jako: ,
Komentarze (6) Odniesienia (0)
 1. wrzasq
  02:29 on Czerwiec 17th, 2009

  Hmm… pamiętam jak miało być PHP 5. Albo jak były dyskusje o wprowadzeniu przestrzeni nazw. Wolę poczekać, bo o samym PHP 6 też już chyba ze dwa lata trwa dyskusja i znowu się okaże, że „to by było zbyt trudne, ale za to spieprzyliśmy 10 innych rzeczy, żeby było >łatwiej< (przynajmniej dopóki za kod nie wezmą się ludzie przyzwyczajeni do tego, że wszystko ma być spójne)". Także nie cieszył bym się za bardzo na razie, bo się okaże, że wyjdą kwiatki w stylu \ w namespacash :P.

 2. Damian Tylczyński
  23:53 on Czerwiec 17th, 2009

  Czuję, że PHP6 to odległa przyszłość, ale jestem dobrej myśli. Co do ich podejścia, tak, aż strach pomyśleć, że jeszcze wymyślą, że coś jest „zbyt skomplikowane dla amatorów” i wszystkie te plany pójdą w diabły…

 3. dziad
  11:21 on Listopad 27th, 2009

  jest już wogóle jakaś wstępna data wypuszczenia stabilnej wersji 6-tki? o ile wiem prace nad 5tka rozpoczęły się w 2002, stabilna wersja wyszla w polowie 2004..prace na 6tka rozpoczely się w 2005 i trwaja juz 4 lata…damian na pocieszenie pisze że php6 to odległa przyszłość…ciekawe jak bardzo odległa

 4. Damian Tylczyński
  01:02 on Grudzień 29th, 2009

  @dziad, dobre pytanie. Dokładne informacje nie są mi znane.

 5. Zyx
  14:10 on Grudzień 29th, 2009

  W przypadku 6-ki trzeba wziąć pod uwagę zakres prac. Przejście na Unicode wymaga przepisania lub przerobienia praktycznie wszystkich rozszerzeń oraz całego silnika. Przypuszczam, że gdyby za wprowadzeniem nowej obiektówki w PHP5 poszło przepisanie wszystkiego, by wyeliminować E_WARNING i wstawić wszędzie np. wyjątki, też poczekalibyśmy sobie na tę wersję znacznie dłużej.

 6. Damian Tylczyński
  13:32 on Grudzień 30th, 2009

  Tak, tutaj kłania się wielkość biblioteki standardowej PHP.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

No trackbacks yet.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE