Każdy z nas jest odtwórczym wynalazcą

30
sie/09
6

Około roku 2002 (i to wciąż mi nie minęło) byłem zafascynowany tworzeniem na własne potrzeby tzw. engineów, czyli tłumacząc na dzisiejsze frameworków. Eksperymentowałem na nich ze wzorcem MVC, bawiąc się budowaniem sprawnych narzędzi do szybkiego budowania aplikacji.  Jednym z owych „potworków”, wyników moich eksperymentów był niezwykle modularny framework: pozbawiony routera z autonomicznymi kontrolerami, które były wywoływane z własnymi parametrami przekazanymi w adresie. Jakież było moje zdziwienie, gdy dziś odkryłem, że Kohana wprowadza takie rozwiązanie od wersji 3.0 i ten wynalazek ma swoją fachową nazwę. Wzorzec projektowy o którym mowa to HMVC i został opisany pierwszy raz w lipcu 2000 roku na łamach „JavaWorld Magazine”.

Każdy z nas jest niestety odtwórczym wynalazcą.

Bym zapomniał. Ten „engine” nazywał się „Sequence”.

Komentarze (6) Odniesienia (0)
 1. giver
  08:43 on Sierpień 31st, 2009

  A o ilu rzeczach człowiek jeszcze nie wie? Wydaje się, że zrobił coś nowego, a tu ktoś przed nim nawet to udokumentował ;)

 2. Damian Tylczyński
  08:56 on Sierpień 31st, 2009

  I jeszcze nawet fikuśnie nazwał :) Nota bene zachęcam do przyjrzenia się temu wzorcowi.

 3. Zyx
  14:02 on Grudzień 29th, 2009

  Autorzy HMVC też się popisali, bo niemal identyczny wzorzec o nazwie „PAC” został zaproponowany 13 lat wcześniej, o czym zorientowali się już po publikacji swojego artykułu :). Jest jednak między nimi pewna różnica, mianowicie w PAC widok nie może bezpośrednio kontaktować się z modelem.

  Nie wiem, jak to Kohana ma zamiar zaimplementować, ale patrząc na współczesne implementacje MVC we frameworkach, które w rzeczywistości nie są żadnym MVC, tylko MVP (Model-View-Presenter), prędzej wyjdzie im właśnie wzorzec PAC.

 4. Damian Tylczyński
  13:31 on Grudzień 30th, 2009

  Zyx, nie wiesz może czy są już jakieś rozwiązania bazujące na HMVC wśród frameworków PHP? Nota bene słyszałem też opinie, że hierarchiczność w MVC jest czymś tak naturalnie występującym przy budowaniu GUI w aplikacjach desktopowych, że przedrostek H tego wzorca pretenduje do miana buzzwordu.

  EDIT: Właśnie się zorientowałem, że Kohana w wersji 3.0 miała już swoją premierę. Nic dziwnego, że przeszło bez echa: brak strony i porządnej, oficjalnej, dokumentacji. Wspominana hierarchiczność opisana w wiki.

 5. Zyx
  16:04 on Styczeń 17th, 2010

  Z GUI masz w sumie rację. Coś na kształt HMVC można spotkać w Swingu, gdzie do komponentów tabelki dodaje się model definiujący treść komórek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tą treścią był kolejny komponent, który także jest zaprojektowany jako MVC.

  Ad. Kohany -> o, miło słyszeć. W ogóle w Polsce Kohana jest chyba nawet lepiej znana, niż na zachodzie. Siedzę teraz na zagranicznym forum phpfreaks i tam króluje Zend Framework oraz… CodeIgniter, czyli protoplasta Kohany. Symfony ciężko znaleźć, a o Kohanie to nie wiem, czy widziałem jakąś wzmiankę.

 6. Damian Tylczyński
  16:17 on Styczeń 17th, 2010

  Czyżby nasz kraj przodował w nowoczesnym web-developmencie? :)

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

No trackbacks yet.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE